Ínysorvadás, fogágybetegség
Fogágybetegség, inysorvadás
Fogak elvesztésének második leggyakoribb oka a fogágybetegség kialakulása. A fogágybetegség az esetek többségében egy idült gyulladásként játszódik le, melynek fő okozója a fogakon felhalmozódó lepedék ( plaqe) ) és fogkő. A fogkő növekedésével egyre több lesz a tisztíthatatlan felszín a szájban. Ennek következményeképp a fogak és az íny közt a gyulladás miatt kialakuló tasakokban a baktériumok száma egyre nő. Ezzel a gyulladás csak erősödik és a folyamat a egyre nehezebben tisztítható felszínekkel és tasakokkal önmagát erősíti, amíg a fogak körül teljesen el nem pusztul a fog tartószerkezete, beleértve az azt körülvevő csontot. Ekkor a fog szép lassan elkezd mozogni, majd kiesik.
A fogágybetegség kialakulásnak rizikóját nagyban növeli a rossz szájhigéne, a dohányzás, a cukorbetegség illetve egyes genetikai faktorok.
A fogágybetegségnek van főként genetikai úton kialakuló típusa, azonban ezt is súlyosbítja a felhalmozódó fogkő.
A fentiek alapján látható milyen fontos a jó szájhigéne fenntartása. Ebbe beletartozik a fogkő rendszeres eltávolítása a fogorvosnál. Ha már kialakultak tasakok ezekből a gyullad szövetet speciális eszközökkel távolítsa el parodontologus szakorvos ( zárt kürett ), illetve ha a tasakok nagyon mélyek ( több mint 5-6 mm ) műtéti tisztítás ( nyílt kürett ) is szóba jön.
Ezek az elváltozások nem csak fogak, de beültetett műgyökerek mentén is kialakulhatnak, elhanyagolt esetekben. A terápia hasonló csak ott a parodontologus speciális anyagból készült eszközöket használ a tisztításra, hogy az implantátumok felszínét ne sértse.
A mobilis fogakat gyakran összesínezzük, annak érdekében, hogy stabilitásukat így növeljük.
Az említett módszerek csak a folyamat megállítását célozzák meg. A elvesztett kapcsolatot a fog és a csont között visszaállítani nem tudják. Ehhez jóval költségesebb membránokkal vezérelt szöveti regenerációs műtétek alkalmazása szükséges, csontpótló anyagokkal kombinálva. Ezek sajnos nem minden esetben alkalmazhatók, ezenkívül ha a szájápolási szokásokon nem tudunk változtatni, illetve ha a páciens nem hagy fel a dohányzással, használatuk szinte felesleges.
A ínyvisszahúzódások ( ínyrecessziók ) sebészi ellátása szintén a parodontológus szakorvosok feladata. Ezek nagysága illetve helyzete nagyban befolyásolja a műtét sikerét.