Amalgám tömés
Az első látható fogaknál nem alkalmazzuk. Esztétikai okok miatt csak a hátsó fogaknál alkalmazható, de amai napig a legolcsóbb fogűszati tömő anyag az amalgám. Az amalgám tömés a hiedelmekkel ellentétben funkcionálisan továbbra is megfelelő alternatívája a fogtöméseknek. A jó minőségű fogászati amalgám, magas ezüsttartalmú higanyötvözet.
A média az utóbbi időben rendkívül veszélyes anyagként próbálja beállítani a fogászati amalgámot, pedig a kutatások többsége alapján elmondhatjuk, hogy a nagyvárosi levegőből lényegesen nagyobb mennyiségű higanygőzt szívunk be, mint amennyi valaha kioldódik egy megfelelően elkészített amalgám tömésből. A legolcsóbb amalgám tömőanyag használata megfelelő és ajánlható a szegényebb társadalmi helyzetben élők részére. A WHO legfrissebb állásfoglalása is megerősíti ezt. Az amalgám tömések sokkal kevésbé érzékenyek az alkalmazott techn vagyis a fogorvos képzettségére. Ezért ha az egész világon évente elkészített tömések sikerességét értékeljük, a szegényebb országokban az amalgám tömések tartóssága a mai napig is a fogszínű tömések felett áll. Természetesen az amalgám sem csodaszer.
Többféle fém jelenléte a szájban pedig kifejezetten káros lehet, mert elektrolit potenciál különbség jöhet létre. Kétségek esetén legtöbb rendelőben elérhető az amalgám teszt ( a nyál-elektrolit összetételét mérik ). Igazolt érzékenység és kóros amalgám teszt esetén indokolt lehet az amalgám tömések cseréje fémmentes tömésre. Esztétikailag mindenképpen megkérdőjelezhetők az amalgám tömések.
A fehér, fogszínű tömés anyaga ( kompozit, kompomer ) csak az utóbbi 10 évben jutott el arra a szintre, hogy az amalgámnál jobb, tartósabb tömés legyen készíthető. Természetesen a magánrendelők többségében a növekvő esztétikai igények miatt amalgám tömések készítése az elmúlt időben háttérbe szorul.