Esztétikus porcelán híd
Ez az oldal esztétikus porcelán híd, híd, kerámia híd, porcelán híd, esztétikus híd, rögzített fogpótlás, fém-kerámia híd, körhíd témákban ad bővebb felvilágosítást.
Sajnos vannak esetek, amikor pácienseink egy-egy foga oly mértékben károsodik, hogy a legmodernebb konzerváló fogászati illetve parodontológiai módszerekkel sem megmenthetők. Ilyenkor vagy műgyökér ( implantátum ) beültetést végzünk, vagy pedig hidat készítünk. Több fog hiánya esetén gyakran a két eljárást kombinálva alkalmazzuk. Csakúgy, mint a folyón átívelő hidaknak a szájüregbe készített hídnak is vannak pillérei, melyek lehetnek előkészített fogak, illetve lehetnek implantátumok. Az ezek közti hiányt hidalják át a pillérekkel összekötött hídtagok. A hídpillérek előkészítését a fogorvos a koronák előkészítéséhez hasonlóan rendelőben gyémántszemcsés csiszolóeszközök segítségével végzi, majd az előkészített csonkról precíziós lenyomatot vesz. Ez alapján fogtechnikus készíti el a hidat, melyet a fogorvos egy következő ülésben ragaszt ( cementez ) be. Ez idő alatt a csonkokat védeni kell a hőingerektől és az esetleges károsodásoktól, így ez időre a fogorvos ideiglenes pótlást készíthet.
A mai gyakorlatban fémvázas kerámia ( porcelán ) leplezésű, illetve teljes porcelán ( full-kerémia ) alapanyagú hidakat készítünk. A fémvázat különleges esztétikai igény esetén gyakran készítették aranyból, azonban a teljes kerámia pótlások megnövekedett esztétikája és hasonló ára kezdi kiszorítani a nemesfém vázú pótlásokat. A legmodernebb eljárások során a porcelán hidakat már nem a fogtechnikus építi fel és égeti ki, hanem egy számítógépes tervezőprogram ( Cad/cam rendszer ) három dimenziós képe alapján mikroszkopikus pontossággal faragja ki egy tömör cirkónium blokkból. Ez nem csak a pontosság, de a kivételesen jó anyagminőség miatt is egyere elterjedtebb, ugyanakkor költséges eljárás.