Bölcsességfog eltávolítás
A bölcsességfog ( bölcsességfogak ) eltávolítása nem minden esetben indokolt, bár a bölcsességfog eltávolítás a fejlett országok egyik leggyakoribb szájsebészeti beavatkozása.
A bölcsességfogak sok szempontból különlegesek. A bölcsességfogak általában jóval később jelennek meg a szájüregben , mint a többi fogunk. A bölcsességfog átlagos előtörési ideje a 18-20. életév. Késői előtörés miatt logikusan arra kellene gondolnunk, hogy romlaniuk is később kellene elkezdeniük, mint a többi fognak. Ez sok esetben igaz is, azonban a rossz tisztíthatóság gyakran változtat a helyzeten, és egyes pácienseink ép fogai mögött gyakran találunk szuvas bölcsességfogakat.
A bölcsességfogak gyökérstruktúrája teljesen rendszertelen. Ha a bölcsességfogak olyan mértékben károsodtak, hogy a fog esetleg begyullad vagy elhal gyökérkezelésük pontos kivitelezhetősége bizonytalan, ilyen esetekben a fogorvos, sokszor az eltávolítás mellett dönt.
A bölcsességfogakat gyakran nem fogszúvasodás, hanem a fog rendellenes helyzete miatt kell eltávolítani. Ha a fog a csontban fekszik, vagy még csontban neki ütközik az előtte lévő fognak, akkor a teljes koronai rész nem lesz képes a szájüregbe jutni .
A teljesen előtörni nem tudó bölcsességfogak körül kialakuló tasakok gyakran be gyulladnak. Ekkor a tasakok rendszeres fertőtlenítése az első, ezt követi a kiváltó tényező megszüntetése, tehát a fog eltávolítása. Amennyiben a csontban olyan mélyen van a fog, hogy eszközeinkkel nem férünk hozzá kénytelenek vagyunk egy metszéssel és némi csont eltávolításával a hozzáférést javítani.
Olyan esetekeben ha a bölcsességfog nyugvó helyzetben a felső állcsontban az arcüreg aljánál helyezkedik el, vagy az alsó állcsontban az ideglefutás közvetlen közelében nyugszik a bölcsesség fog eltávolítását csak panasz esetén végezzük el. Ilyenkor a az arcüreg megnyílásának esélye, illetve az alsó állkapcsot ellátó ideg esetleges megsértésének rizikója magasabb.
Vannak olyan helyzetek, ahol a bölcsességfogat nem a csont akadályozza az előtörésben hanem az felette elhelyezkedő íny. Ebben az esetben az előtörést az fog körüli íny körülmetszését ( circumcisio ) végezzük érzéstelenítésben.
Csont preparálás nélkül történt bölcsességfog eltávolítások után minimális fájdalom léphet fel, de ha páciens megfogadja a fogeltávolítást követő általános instrukciókat a fájdalom gyorsan elmúlik. Amennyiben csont eltávolítás is történt a műtét utáni lábadozás két-három napot igényelhet. Ilyenkor elengedhetetlen a műtétet követő jegelés. Ezzel a beavatkozás után fellépő duzzanatot jelentősen csökkenthetjük.
Fontos! A bölcsességfogak eltávolítása után is igazak a fogeltávolítás lapunkon írt tanácsok!